Prep baseball and softball 2024 sectional pairings (2024)

Baseball

Sectionals

CLASS 4A

Sectional 1 at Munster

Wednesday, May 22

G1: West Side vs. Hammond Central, 5 p.m.

G2: Hobart vs. EC Central, 7 p.m.

Thursday, May 23

G3: Merrillville vs. Morton, 5 p.m.

G4: Munster vs. Lake Central, 7 p.m.

Saturday, May 25

G5: G1 winner vs. G2 winner, 11 a.m.

G6: G3 winner vs. G4 winner, 1 p.m.

Monday, April 27

People are also reading…

Championship: G5 winner vs. G6 winner, 11 a.m.

Sectional 2 at Crown Point

Wednesday, May 22

G1: Kankakee Valley vs. Chesterton, 5 p.m.

G2: Crown Point vs. Valparaiso, 7 p.m.

Friday, May 24

G3: G1 winner vs. G2 winner, 5 p.m.

G4: Lowell vs. Portage, 7 p.m.

Monday, May 27

Championship: G3 winner vs. G4 winner, 11 a.m.

Sectional 3 at Plymouth

Wednesday, May 22

G1: Plymouth vs. LaPorte, 6:15 p.m.

Saturday, May 25

G2: Mishawaka vs. Michigan City, 11 a.m.

G3: South Bend Adams vs. G1 winner, 1:30 p.m.

Monday, May 27

Championship: G2 winner vs. G3 winner, 6 p.m.

CLASS 3A

Sectional 17 at Highland

Wednesday, May 22

G1: Andrean vs. Hanover Central, 5 p.m.

G2: Calumet vs. Boone Grove, 7 p.m.

Thursday, May 23

G3: Rensselaer vs. River Forest, 5 p.m.

G4: Griffith vs. Highland, 7 p.m.

Saturday, May 25

G5: G1 winner vs. G2 winner, 10 a.m.

G6: G3 winner vs. G4 winner, noon

Monday, May 27

Championship: G5 winner vs. G6 winner, noon

CLASS 2A

Sectional 33 at Whiting

Wednesday, May 22

G1: Whiting vs. 21st Century, 5 p.m.

G2: Illiana Christian vs. Bishop Noll, 7:30 p.m.

Saturday, May 25

G3: G1 winner vs. G2 winner, noon

G4: Lake Station vs. North Newton, 2 p.m.

Monday, May 27

Championship: G3 winner vs. G4 winner, 11 a.m.

Sectional 34 at North Judson

Wednesday, May 22

G1: Winamac vs. North Judson, 4:30 p.m.

Saturday, May 25

G2: Hebron vs. South Central, 10 a.m.

G3: Wheeler vs. G1 winner, noon

Monday, May 27

Championship: G2 winner vs. G3 winner, noon

CLASS A

Sectional 49 at Morgan Township

Wednesday, May 22

G1: Bowman Academy vs. DeMotte Christian, 5 p.m.

Thursday, May 23

G2: Morgan Township vs. Washington Township, 5 p.m.

Saturday, May 25

G3: G1 winner vs. G2 winner, 11 a.m.

G4: Kouts vs. Hammond Academy, 3 p.m.

Monday, May 27

Championship: G3 winner vs. G4 winner, 11 a.m.

Sectional 50 at Tri-Township

Wednesday, May 22

G1: Tri-Township vs. Oregon-Davis, 4:30 p.m.

Thursday, May 23

G2: Argos vs. Culver Community, 4:30 p.m.

Friday, May 24

G3: Marquette vs. Westville, 4:30 p.m.

Saturday, May 25

G4: Triton vs. G1 winner, 9 a.m.

G5: G2 winner vs. G3 winner, 11 a.m.

Monday, May 27

Championship: G4 winner vs. G5 winner, 11 a.m.

Softball

Sectionals

CLASS 4A

Sectional 1 at Lake Central

Monday, May 20

G1: EC Central vs. Munster, 5 p.m.

Tuesday, May 21

G2: Morton vs. West Side, 5 p.m.

G3: Merrillville vs. Lake Central, 7 p.m.

Thursday, May 23

G4: Hammond Central vs. G1 winner, 5 p.m.

G5: G2 winner vs. G3 winner, 7 p.m.

Friday, May 24

Championship: G4 winner vs. G5 winner, 5 p.m.

Sectional 2 at Chesterton

Tuesday, May 21

G1: Chesterton vs. Lowell, 5 p.m.

G2: Valparaiso vs. Hobart, 6:30 p.m.

Thursday, May 23

G3: Crown Point vs. G1 winner, 5 p.m.

G4: Portage vs. G2 winner, 6:30 p.m.

Friday, May 24

Championship: G3 winner vs. G4 winner, 5 p.m.

Sectional 3 at South Bend Adams

Tuesday, May 21

G1: Plymouth vs. South Bend St. Joseph, 4:30 p.m.

G2: Michigan City vs. Mishawaka, 6:30 p.m.

Wednesday, May 22

G3: South Bend Adams vs. G1 winner, 4:30 p.m.

G4: LaPorte vs. G2 winner, 6:30 p.m.

Friday, May 24

Championship: G3 winner vs. G4 winner, 6 p.m.

CLASS 3A

Sectional 17 at Griffith

Monday, May 20

G1: Griffith vs. River Forest, 5 p.m.

G2: Calumet vs. Hanover Central, 7 p.m.

Wednesday, May 22

G3: Boone Grove vs. G1 winner, 5 p.m.

G4: Highland vs. G2 winner, 7 p.m.

Friday, May 24

Championship: G3 winner vs. G4 winner, 6 p.m.

Sectional 20 at Kankakee Valley

Tuesday, May 21

G1: Knox vs. Tippecanoe Valley, 4:30 p.m.

G2: Kankakee Valley vs. John Glenn, 6:30 p.m.

Thursday, May 23

G3: Rensselaer vs. G1 winner, 4:30 p.m.

G4: Culver Academies vs. G2 winner, 6:30 p.m.

Saturday, May 25

Championship: G3 winner vs. G4 winner, 10 a.m.

CLASS 2A

Sectional 33 at Andrean

Monday, May 20

G1: Andrean vs. Lake Station, 4:30 p.m.

Tuesday, May 21

G2: North Newton vs. Whiting, 4:30 p.m.

Wednesday, May 22

G3: Illiana Christian vs. G1 winner, 4:30 p.m.

Friday, May 24

G4: Bishop Noll vs. G2 winner, 4:30 p.m.

Saturday, May 25

Championship: G3 winner vs. G4 winner, 4:30 p.m.

Sectional 34 at South Central

Monday, May 20

G1: LaVille vs. Bremen, 5 p.m.

Tuesday, May 21

G2: South Central vs. Hebron, 5 p.m.

Wednesday, May 22

G3: Wheeler vs. G1 winner, 5 p.m.

Saturday, May 25

Championship: G2 winner vs. G3 winner, noon

CLASS A

Sectional 49 at Tri-Township

Monday, May 20

G1: Tri-Township vs. Kouts, 4:30 p.m.

Tuesday, May 21

G2: Washington Township vs. DeMotte Christian, 4:30 p.m.

Wednesday, May 22

G3: Morgan Township vs. G1 winner, 4:30 p.m.

Thursday, May 23

G4: Hammond Academy vs. G2 winner, 4:30 p.m.

Friday, May 24

Championship: G3 winner vs. G4 winner, 4:30 p.m.

Sectional 50 at Westville

Monday, May 20

G1: Westville vs. Marquette, 4:30 p.m.

Tuesday, May 21

G2: Oregon-Davis vs. Argos, 4:30 p.m.

Wednesday, May 22

G3: Triton vs. G1 winner, 4:30 p.m.

Thursday, May 23

G4: Culver Community vs. G2 winner, 4:30 p.m.

Friday, May 24

Championship: G3 winner vs. G4 winner, 4:30 p.m.

Tags

  • Prep-sports
  • Ihsaa Pairings
  • Girls Basketball Pairings
  • Sports
  • Tennis
  • Politics

'); var s = document.createElement('script'); s.setAttribute('src', 'https://assets.revcontent.com/master/delivery.js'); document.body.appendChild(s); window.removeEventListener('scroll', throttledRevContent); __tnt.log('Load Rev Content'); } } }, 100); window.addEventListener('scroll', throttledRevContent); }

Be the first to know

Get local news delivered to your inbox!

Prep baseball and softball 2024 sectional pairings (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Chrissy Homenick

Last Updated:

Views: 6162

Rating: 4.3 / 5 (74 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Chrissy Homenick

Birthday: 2001-10-22

Address: 611 Kuhn Oval, Feltonbury, NY 02783-3818

Phone: +96619177651654

Job: Mining Representative

Hobby: amateur radio, Sculling, Knife making, Gardening, Watching movies, Gunsmithing, Video gaming

Introduction: My name is Chrissy Homenick, I am a tender, funny, determined, tender, glorious, fancy, enthusiastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.